ALTIOS wspiera francuską HARDIS Group w przejęciu polskiej grupy Cloudity

17 listopada 2022

Wzmocnienie obecności w Polsce

  • 15 listopada 2022 roku, Hardis Group, francuski integrator Salesforce i Workplace (Meta), oferujący również doradztwo i usługi IT ogłosił przejęcie polskiej grupy Cloudity z siedzibą w Warszawie, obecnej także w Niemczech i Szwecji. Cloudity specjalizuje się w cyfrowej transformacji firm; to największy niezależny polski gracz w rozwiązaniach dla platformy Salesforce, Tableau, Mulesoft i Slack. W 2022 roku Cloudity osiągnie obroty na poziomie 10 milionów Euro, co stanowi wzrost o 35% w stosunku do 2021 roku.
  • Przejęcie Cloudity jest kolejnym krokiem do zdobycia przez Hardis Group pozycji europejskiego lidera w dziedzinie rozwiązań Salesforce, co ułatwi zespół 350 konsultantów i obecność na kluczowych rynkach.
  • Hardis Group z powodzeniem łączy działania w trzech obszarach: doradztwo i usługi IT, integracja Salesforce i Workplace oraz tworzenie oprogramowania WMS (Reflex). Działająca do tej pory w 4 krajach firma zatrudnia 1250 osób, a jej obroty w 2021 roku wyniosły 133 miliony Euro.

Transakcja prowadzona przez Altios Corporate Finance

  • Dział Corporate Finance Altios Polska doradzał Hardis Group w transakcji zakupu udziałów. Zadaniem Altios było zidentyfikowanie polskich podmiotów integrujących rozwiązania Salesforce, które mogłyby uzupełnić ofertę Hardis Group, nawiązanie kontaktu z potencjalnymi partnerami, wsparcie podczas negocjacji oraz w przygotowaniu podpisania umowy.
  • Rola Altios Corporate Finance obejmowała:

– Badanie rynku i identyfikację potencjalnych celów akwizycji

Kontakt z podmiotami bez mandatu strony sprzedającej

– Wsparcie w negocjacjach warunków transakcji

– Analizę prawnych, finansowych i podatkowych due diligence.

  • Altios doradza Hardis Group w jej rozwoju międzynarodowym w ramach długoterminowej współpracy. Początkowo pomagał w tworzeniu polskiego oddziału Hardis Group, któremu zapewnia obsługę księgową, administracyjną oraz kadrowo-płacową. W ramach kolejnego etapu Altios wspierał Hardis Group w procesie akwizycji w Polsce, a jako zaufany partner uczestniczyć będzie także w integracji przejętej spółki i innych projektach międzynarodowych.

  • Przeprowadzona transakcja potwierdza kompetencje Altios Corporate Finance w zakresie doradztwa w złożonych operacjach fuzji i przejęć, w tym strategicznych transakcjach transgranicznych. To także dowód na zdolność Altios do budowania długoterminowych relacji z klientami, którym zapewnia kompleksowe wsparcie w procesach związanych z międzynarodowym rozwojem.

  • Wiedza i doświadczenie transakcyjne pozwala Altios pełnić rolę zaufanego  doradcy strony kupującej w międzynarodowych operacjach fuzji i przejęć małych i średnich firm.

Komentarz Hardis Group

“Altios jest kluczowym partnerem w naszym rozwoju w Europie Środkowej. Zespół Altios był zaangażowany w tworzenie i zarządzanie naszej polskiej spółki, a następnie wspierał nas w całym procesie przejęcia Cloudity. Od badania rynku do pomyślnego zakończenia transakcji –  zawsze mogliśmy liczyć na ich profesjonalizm i wiedzę, szczególnie w zakresie lokalnych przepisów. To, co jednak najbardziej cenimy w naszej współpracy, to zaangażowanie Altios i jego aktywny udział w projektach rozwojowych Hardis Group, co czyni z niego zaufanego partnera dziś i w przyszłości.”

Nicolas ODET, Prezes Zarządu Hardis Group

Komentarz Altios Corporate Finance

“To przejęcie w naturalny sposób odzwierciedla wewnętrzną dynamikę Hardis Group i wspiera jej organiczny wzrost. Mieliśmy przyjemność towarzyszyć klientowi w całym procesie. Wiedząc, że Hardis Group mogła liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony Credit Mutuel Equity, BMA Groupe i BCTG Avocats, skupiliśmy się na wartości dodanej Altios – aspektach międzynarodowych i międzykulturowych. Ułatwiliśmy rozwój powiązań i synergii, które wyczuwaliśmy podczas pierwszych kontaktów z akcjonariuszami Cloudity,a którzy w tym czasie nie podjęli jeszcze decyzji na temat przyszłej strategii rozwoju. Zaufanie i zrozumienie, które pojawiło się już podczas pierwszych rozmów między zespołem Hardis (Nicolas Odet, Prezes, Yvan Coutaz, Dyrektor Generalny i Karim Ogbi, Dyrektor Salesforce & Workplace), a udziałowcami Cloudity (Paweł Sobczak i Andrzej Chodor) i które pogłębiało się podczas negocjacji, pozwala nam teraz rozwijać na wielu poziomach proces integracji, by maksymalizować korzyści dla obu podmiotów.” 

Zdzislaw Dominik, Wiceprezes Altios Polska

Uczestnicy

Doradcy kupującego :

Finanse:                     BMA Groupe – Guilhem DE MONTMARIN, Partner

Prawo:                       BCTG Avocats – Séverin KULLMAN, Partner, Alexandra CARPENTIER, Adwokat

                                   DJP – Łukasz DOKTÓR, Partner, Katarzyna LEWIŃSKA – Adwokat

Podatki:                    ENODO Advisors – Hubert CICHOŃ, Partner

Altios Corporate Finance –  Zdzislaw DOMINIK, Wiceprezes Altios Polska / Magdalena FRAILE, Head of M&A Altios Polska, Sophie MERCIER, BD Manager, Alexandre KAPLAN, M&A Director, Elia Laurent, Analityk M&A

Doradcy sprzedającego:  

Prawo:                        APLAW – Artur Piechocki, Partner, Natalia Polańska, Radca prawny

Finanse:                    EQUITY ADVISORS – Blażej ŻARNA, Partner, Andrzej RABENDA – Operations Director